Kolkata, Feb. 2: Mandira, with Imran Chisty in the saddle, is expected to win the Bold Chieftain, terms race for maiden horses 3-year-old only and the chief event of the races to be held here on Wednesday. Cuba Libre and Arielle can upset.
Following is the card and selections:
1. The Little Lady Handicap 2000m, 1 p.m.:
1. Innovator 61 Ajoy Roy 4
2. Andrology 58 V Jaiswal 2
3. Accessor 55 C Alford 1
4. Duke of Windsor 54 A Imran K 3
Selections: 1 Accessor, 2 Duke Of Windsor, 3 Innovator.
2. The Punters Delight Handicap 1200m, 1.30 p.m.:
1. Chagall 60 Shezad Khan 7
2. Palme Dor 60 Babu Singh 5
3. Vignet 56 Surjeet Singh 6
4. Mysterious Star 55.5 P Kamlesh 2
5. Saarah Alam 55.5 Brij Shaw 1
6. War of Attrition 54 S Domingo 3
7. Rithambhra 50.5 Mohit Singh 4
Selections: 1 Mysterious Star, 2 Vignet, 3 Rithambhra.
3. The Cupid Handicap 1600m, 2 p.m.:
1. Rising Hero 60 I Chisty 2
2. Secret Whispers 55 Harish 1
3. Touch of Magic 55 A Imran K 3
4. Artctic Force 54.5 V Jaiswal 5
5. Local Warrior 52.5 N Jodha 4
Selections: 1 Touhc Of Magic, 2 Secret Whispers, 3 Rising Hero.
4. The Bold Chieftan Plate 1100m, 2.30 p.m.:
1. Glorious Invention 55 N Jodha 1
2. Miracle Man 55 Amandeep S 3
3. Runjeet 55 Surjeet S 8
4. Threatone 55 B Mahesh 5
5. Alice Rose 53.5 P Sharma 7
6. Arielle 53.5 C Alford 4
7. Bayberry 53.5 P Kamlesh 2
8. Cuba Libre 53.5 A Imran K 10
9. Farzeen 53.5 Gajender S 6
10. Mandira 53.5 I Chisty 9
Selections: 1 Mandira, 2 Cuba Libre, 3 Arielle.
5. The Wansfell Handicap (Div-I) 1200m, 3 pm:
1. Highland Magic 61.5 I Chisty 9
2. Lightnin Blues 60 Surjeet S 4
3. In Flight 57.5 M Reuben 3
4. Havana 57 Afzal Khan 2
5. Best of the Lot 56 P Sharma 1
6. Bullet Proof 55.5 N Jodha 8
7. Easter Lily 55 Babu Singh 5
8. Constant Wonder 52.5 Mohit Singh 7
9. Ansible 49.5 Md Islam 6
10. Autumn Rose 48 B Srinivas R 11
11. Betelgeuse 47.5 V Jaiswal 10
Selections: 1 Ansible, 2 Highland Magic, 3 Constant Wonder.
6. The Wansfell Handicap (Div-II) 1200m, 3.30 p.m.:
1. Italian Splendour 61 Md Islam 4
2. Simply Perfect 59 M Reuben 8
3. Tigana 57.5 B Mahesh 10
4. Mystro 56.5 Harish 2
5. Little Mombo 56 Sk Israil 5
6. Knights Emperor 55.5 A Imran K 7
7. St Moritz 54.5 P Sharma 6
8. Melba 53.5 Babu Singh 9
9. The Polynesian 51.5 V Jaiswal 11
10. My Dream 48.5 Gajender S 3
11. Arrayal 47 Pintu Das 1
Selections: 1 My Dream, 2 St Moritz, 3 Firing Power.
7. The Memorable Day Cup (Div-I) 1600m, 4 p.m.
1. Ballantyne 62 B Mahesh 3
2. West Coast Eagle 60 Mir Zafar 1
3. Avalanche Star 58 Surjeet S 9
4. Loughborough 57 N Jodha 7
5. Alamgir 56 Gajender S 8
6. River Route 55.5 I Chisty 2
7. Secret Hero 54.5 Harish 5
8. Ariela 53.5 P Kamlesh 10
9. Flamingo Fantasy 52.5 Arman Khan 4
10. Firing Power 51.5 Md Islam 6
Selections: 1 Ariela, 2 Secret Hero, 3 Firing Power.
8. The Memorable Day Cup (Div-II) 1600m 4.30 p.m.
1. Sea Monarch 62 Ajoy Roy 3
2. Carlito 59 Surjeet S 5
3. Flirting Eye 57 N Jodha 9
4. Star Luxurious 56.5 A Imran K 4
5. River Warrior 56 I Chisty 10
6. Patroclus 55.5 M Maseyk 1
7. Keep Going 54.5 Afzal Khan 2
8. Sun Dancer 53.5 Md Islam 7
9. Italian Affair 52.5 I Khan 8
10. Armstrong 49 V Jaiswal 6
Selections: 1 Star Luxurious, 2 Sun Dancer, 3 River Warrior.
Age Correspondent