Bengaluru, Feb. 4: Jagdish Singh Dhariwal trained Cruising, a fair consistent performer in classy company, holds an edge over others in the D.P. Sharma Memorial Sprinters Trial Stakes, the feature event of the races to be held here on Friday.
Following is the card and selections
1. The February Plate (Div-II) 1200m 1.30 p.m.:
1. Royal Prodigy 55 R Marshall 8
2. Hadrian 55 De Sousa 5
3. Statesman 55 V Shinde 6
4. Rezoom 55 S Fargeat 4
5. Spark of Napoleon 55 S John 2
6. Siachen 53.5 CD Hayes 3
7. Oceanic Wind 53.5 G Sapra 7
8. Super Gold 53.5 A Merchant 9
9. Sun So Beautiful 53.5 I Chisty 11
10. Methodical 53.5 S Narredu 10
11. Seraph 53.5 R Koch 12
12. Balmoral Castle 53.5 David Allan 1
Selections: 1. Siachen, 2. Balmoral Castle, 3. Sun So Beautiful.
2. The Shimoga Plate 1800m 2.00 p.m.:
1. Burning Ambitions 62.5 GY Rajesh 4
2. Silver Paris 61.5 Chethana K 6
3. Retro Queen 61 Sreekanth B 5
4. Seven Star 59.5 S Fargeat 2
5. Dazzling Honour 56.5 S John 1
6. Gentle Legend 55.5 A Merchant 3
7. Track Wonder 53.5 PS Chouhan 7
8. Victory In Motion 52.5 G Sapra 8
Selections: 1. Seven Star, 2. Burning Ambitions, 3. Dazzling Honour.
3. The February Plate (Div-I) 1200m 2.30 p.m.:
1. Unchallenged 55 G Sapra 8
2. Absence 55 Mahendran 4
3. Day Trader 55 V Shinde 12
4. Not Not Seven 55 PS Chouhan 10
5. Sunnys Secret 55 S Fargeat 9
6. Smart Ways 55 M Shoaib 6
7. Sun Dawn 55 Shobhan B 5
8. Montedoro 55 BL Paswan 2
9. Hurricane Royal 55 A Merchant 3
10. Valahak 55 S Narredu 7
11. Sky Light 53.5 I Chisty 11
12. Caldera 53.5 De Sousa 1
Selections: 1. 1. Valahak, 2. Caldera, 3. Day Trader.
4. The Gaganachukki Plate 1600m 3.00 p.m.:
1. Free Glider 60 I Chisty 4
2. Sound Bet 59 G Sapra 5
3. Sunny Connexion 56.5 CD Hayes 7
4. Mexikan Wave 56 Sreekanth 8
5. Star News 55.5 Harish 9
6. Cindy Girl 55.5 Gautamraj 1
7. Haggler 55 S John 2
8. Media Man 54.5 PS Chouhan 6
9. Superlativo 52 Afsar Khan 3
Selections: 1. Sunny Connexion, 2. Free Glider, 3. Haggler.
5. The Chamundi Hill Plate (Div-II) 1400m 3.30 pm:
1. Flashing Crown 60 Chethana K 2
2. Hampton Court 60 I Chisty 5
3. Rocking Rock 60 Khurshad A 4
4. Tirolino 60 BL Paswan 11
5. Man Down Under 59 De Sousa 7
6. Master Strategist 59 G Sapra 10
7. My Musketeer 59 Sreekanth 1
8. Only A Vision 59 Afsar Khan 6
9. Fond Approach 59 V Shinde 3
10. Sensational 59 Shabuddin 12
11. Allegro 58.5 S C’shekar 9
12. Black Beauty 57 S Rajesh 8
Selections: 1. Tirolino, 2. Hampton Court, 3. Allegro.
6. The D.P. Sharma Memorial Sprinters Trial Stakes 1200m 4.00 p.m.:
1. In The Zone 59 G Sapra 5
2. Join The Party 59 R Marshall 7
3. Diamond Hunter 59 PS Chouhan 9
4. Rare And Precious 59 I Chisty 1
5. Atlantus 59 S John 8
6. Aurelian 59 De Sousa 2
7. Originality 57.5 B Prakash 3
8. Cruising 55 CD Hayes 6
9. Lady Duff 55 S Narredu 4
Selections: 1. Cruising, 2. Rare And Precious, 3. Lady Duff.
7. The Ruia Stud Plate 1400m 4.30 p.m.:
1. Star Wave 62 B Prakash 8
2. So Much More 58.5 V Shinde 6
3. Brigade’s Pride 57.5 S Narredu 3
4. The Spartan 55.5 Afsar Khan 1
5. Lowndes Square 53.5 I Chisty 7
6. Alpha Baby 53.5 De Sousa 4
7. Algiers 53 A Merchant 2
8. Lads Gladiator 50.5 PS Chouhan 5
Selections: 1. Brigades Pride, 2. Star Wave, 3. Alpha Baby.
8. The Smt. Saraswati Sajnani Memorial Trophy 1600m 5.00 p.m.:
1. Glitterato 60 Khurshad A 2
2. All My Colours 60 B Prakash 1
3. Alluring 60 Sreekanth 9
4. Virtuoso 58 S Selvaraj 8
5. Social Climber 57.5 I Chisty 5
6. Tuthmosis 57 S Narredu 3
7. Lush Lashes 56.5 S John 10
8. Noble Sacrifice 56.5 Afsar 7
9. Marie Curie 56 CD Hayes 4
10. A RunTo Remember 55.5 Gautamraj 6
Selections: 1. Lush Lashes, 2. Marie Curie, 3. Tuthmosis.
9. The H. Devereux Memorial Plate 1200m 5.30 p.m.:
1. Game Of Life 62 S Selvaraj 4
2. Spark of Isis 62 S John 7
3. Gris Rapide 61.5 A Velu 1
4. Poetic 58.5 Sreekanth 2
5. On A Roll 58 S C’shekar 8
6. Pinaakini 58 Bernard T 3
7. Little Splendour 57.5 Chethana K 11
8. Great Chieftan 56 Harish 12
9. Your Destiny 55 I Chisty 10
10. Refresh 53.5 Md Shafiq 6
11. Royal Player 51 G Sapra 9
12. Thumping Victory 50.5 A Merchant 5
Selections: 1. Great Chieftan, 2. Poetic, 3. Spark Of Isis.
10. The Chamundi Hill Plate (Div-I) 1400m 6.00 p.m.:
1. Gustavo 62.5 S Narredu 6
2. Cute Style 62 M Ravi 4
3. Bid For Glory 62 G Sapra 1
4. Devil Grandma 62 A Velu 11
5. Jersey Power 61.5 Adarsh G 9
6. Take My Word 60.5 V Shinde 12
7. Best Time 60 Khurshad A 7
8. Admiranda 59 Afsar Khan 2
9. Xel 55.5 Shabuddin 8
10. Sandalwood Star 54.5 S C’shekar 5
11. Attaturk 53 Mallikarjun 3
12. Black Blossom 52.5 A Merchant 10
Selections: 1. Gustavo, 2. Best Time, 3. Cute Style.
Age Correspondent